Kāpēc nepieciešams papildu D vitamīns?
Vitamīns D palīdz organismam uzsūkt kalciju un fosforu. Šīs minerālvielas ir svarīgas, lai uzturētu kaulu, zobu un muskuļu veselību. Tādēļ tas ir īpaši svarīgs bērniem augšanas periodā, kā arī pieaugušajiem, lai novērstu osteoporozi un citas veselības problēmas. Tāpat D vitamīns ir nozīmīgs imunitātes, nervu, sirds asinsvadu sistēmu veselībai, kā arī D vitamīns palīdz uzturēt muskuļu spēku un funkciju. Ir pierādījumi, ka D vitamīna deficīts var būt saistīts ar depresiju un citiem garastāvokļa un miega traucējumiem.
Ziemas mēnešos Latvijā saules gaismas ir maz, tādēļ organismā neveidojas pietiekams daudzums D vitamīna. Arī mūsu dzīvesveids ietekmē D vitamīna daudzumu organismā, jo daudz laika pavadām telpās, kā rezultātā saskare ar saules stariem ir mazāka kā nepieciešams. Pārtika ir vēl viens aspekts, kas ietekmē D vitamīna daudzumu organismā. Lai gan dažos pārtikas produktos, piemēram, treknajās zivīs, olu dzeltenumā, piena produktos, ir D vitamīns, ikdienā tos lietojam stipri par maz, lai ar uzturu nodrošinātu papildu D vitamīna uzņemšanu. Turklāt, ādas spēja sintezēt D vitamīnu samazinās līdz ar vecumu, kā arī augsts tauku līmenis organismā var ierobežot tā spēju absorbēt D vitamīnu no ādas.
Kā noteikt, vai ir nepieciešams papildu D vitamīns?
Visprecīzāk atbildi var iegūt laboratoriski veicot asins analīzi. Tomēr, dzīvojot Baltijas reģionā, visticamāk D vitamīna deficīta profilaksei gada tumšajos mēnešos ir nepieciešams pievērst uzmanību D vitamīnam.
Lai nodrošinātu normālu D vitamīna līmeni, ieteicams to uzņemt papildus. Kā stabils papildu D vitamīna avots ir uztura bagātinātāji. Uztura bagātinātājos tas var būt “tīrs”, t.i. tikai D vitamīns, vai kombinācijā ar citem vitamīniem, mikroelementiem vai kompleksos sastāvos, kuri paredzēti mērķētam sistēmiskam atbalstam.
Vispārīgi ieteikumi par D vitamīna devām
D vitamīna deficīta profilaksei vispārīgie ieteikumi ir:
- jaundzimušajiem līdz 1 gada vecumam: 400-600 SV (starptautiskās vienības) jeb 10-15 µg dienā;
- bērniem no 1 līdz 10 gadiem: 600-1000 SV jeb 15-25 µg dienā.
- pieaugušajiem ieteicamā D vitamīna dienas deva var svārstīties no 400 līdz 1000 starptautiskajām vienībām (SV) jeb 15-25 µg dienā, atkarībā no vecuma, dzīvesveida un saules gaismas iedarbības; savukārt maksimālais D vitamīna daudzums, ko rekomendē uzņemt dienā, ir 4000 SV jeb 100 µg.
Ir svarīgi atcerēties, ka D vitamīna uzņemšanu vajadzētu apspriest ar veselības aprūpes speciālistu, lai izvairītos no pārdozēšanas riska. Jo dažos gadījumos, piemēram, pastiprināta deficīta gadījumā vai noteiktām veselības problēmām, var būt nepieciešama lielāka deva, ko nosaka ārsts.
Vai D vitamīns var būt par daudz?
Lietojot atbilstošās devās, D vitamīns parasti tiek uzskatīts par drošu. Tomēr pārāk daudz uzņemts D vitamīns un ārsta ieteikumu par D vitamīna uzņemšanas daudzuma neievērošanu var novest pie hiperkalciēmijas. Daži no galvenajiem hiperkalciēmijas simptomiem izpaužas ar gremošanas traucējumiem: slikta dūša, vemšana, aizcietējums vai caureja, slikta apetīte.